Halı Yıkama Makinesi Seçerken Dikkat Edilecek Faktörler:


Son on yılda hızlı gelişen endüstriyel halı yıkama sektörü , sektörel hizmet üreticilerini yani halı yıkama firmalarını daha etkili ve daha hızlı hizmet üretebilmeleri için, yeni sinai arayışlara itmiştir.

Daha kaliteli ve daha hızlı halı yıkayabilmek için otomasyonel halı yıkama makinaları bu arayışların en başında gelmektedir. Sulu sistem halı yıkama Türkiye de doğup buradan da dünya ya yayıldığı için sektörün ihtiyaç duyduğu bu halı yıkama makineleri de Türkiye tasarlanıp üretilmeye başlanmıştır.

Halı yıkama sektörünün hızlı büyümesi ,eğitim ve bilgi eksikliği gibi nedenler ile halı yıkama makinelerinin üretimine de yansıyarak , halı yıkama makinalarının işlevselliği hususunda ciddi sıkıntıları da beraberinde getirmiştir.

Halı yıkama makinelerinin işlevselliklerinde tasarım ve üretiminde yaşanan başlıca sorunları açıklamaya çalışalım.

1-Halı Yıkama Makineleri talebi, ihtiyaçlar doğrultusunda zamana yayılarak oluşmadan, aşırı talep şeklinde geliştiği için , bu alanda üretim yapmaya kalkışan firmaları, nasılsa ne üretsek satılıyor... o zaman doğru yoldayız anlayışına itmiş, üretilmeye çalışılan makinaların gerçek beklentileri karşılayacak ve ideal kalitede halı yıkayacak yapıda olması gibi gerçek sonuçlara odaklanmalarına mani olmuştur.

2-Sektördeki aşırı talebi gören ve halı yıkama makinası imalatına dahil olmak isteyen yeni girişimciler yukarı madde de belirttiğimiz şekilde yetersiz makina üretenleri referans almış ve doğru olmayanı taklit etme gibi bir sürecin içine girmişlerdir.

3-Aşırı talep ve yukarıda anlatılan durumlar bir paradoks oluşturarak yanlış yanlışı doğurmuş, piyasa işlevsiz ve yetersiz makinalarla, kaliteli hizmet üretmek için çırpınan halı yıkama girişimcileri ile dolup taşıvermiştir. Bu durumu bir makina alan halı yıkama işletmesinin ,ikinci bir makina ihtiyacında eski çalıştığı firmayı tercih etme olasılığının minimum düzeyde olması açık şekilde kanıtlamaktadır.

Yetersiz yedek parça ve yetersiz servis gibi faktörler de işin cabası...

Peki Halı Yıkama Makinalarındaki önemli eksiklikler nelerdir?

Halı yıkama sektörüne makina üretmeye çalışan firmalar, halı yıkama uygulamalarına sadece fırçalama yapmak olarak bakma gibi büyük bir hataya daha düşmüşlerdir. Etkili halı yıkamak makinaya sadece fırçalama yaptırmak olmadığı gibi; halıdaki ölü tüyleri almak, yıkama öncesi halıların tozunu almak, kalıntı bırakmayan profesyonel halı şampuanı kullanmak, güçlü bir makina ile etkili sıkma işlemini gerçekleştirmek ve nemsiz iyi bir kurutma yapma proseslerini takip eden bütünsel bir süreçtir.

Halıdaki ölü tüylerin alınması için 15 yıldır dahil olduğumuz sektörde makinalar da gerçek bir gelberi sistemi olmadığı her platformda üreticilere anlatılmaya çalışılmış, bizden görüş alan müşterilerimizin üretici firmalara bu makinalarda gelberi olması gerekiyormuş gibi söylemleri neticesinde bazı firmalar bu gelberiyi alenen de olsa koymak zorunda kalmışlardır. Fakat bu işlem göz boyamaktan ileri gidememiş ve halen Türkiye de işe yarayan bir gelberi sistemi hiç bir makina da malesef bulunmamaktadır.

Makinalarda neden gelberi olmalı?

Hatırlarsınız Annelerimiz evde halı yıkarken fırçanın arkasını yani tahta kısmını halıya ileri geri sürerlerdi. Bu işlemin amacı halı üzerinde biriken ölü tüyleri halıdan uzaklaştırmaktır. Ancak o zaman yıkanmış bir halı kendisini gösterir. Halı yaşayan bir organizma gibidir, yıllar yılı tüy vererek eskir. Bizim her temizlik işleminde bu tüyleri almamız gerekir. İşte tam bu noktada gelberinin önemi ortaya çıkar. Yıkama esnasında bu ölü tüyleri gelberi alır, böylece halı hem daha sağlıklı hale gelir ve görüntüsü de güzelleşir. Bu işlemin profesyonel manada nasıl yapıldığını sizler için https://www.era111.com/era-111-hali-sampuani-videolari.html linkin de video ile gösterdik. Keşke bu işlemi piyasadaki otomatik halı yıkama makinaları da yapabilseydi değil mi?

Yeni paragrafta bu konuya değinelim o zaman ;

Makinalar da gelberi olmalı dedik ve yukarıda neden olmadığını anlatmaya gayret ettik.

Aşağıdaki resimlerde 30-40 TL değerinde halı yıkama tarağı isimli bir alet var, milyarlarca liraya alınan bir sözde otomatik halı yıkama makinası gelberi yapamadığı için halının ölü tüylerini alamazken bu basit el aleti bu işi başarı ile yapabiliyor.

Hal böyle iken bu otomatik yıkama makinalarındaki eksiklik ve yetersizlik konusunda yorumu size bırakıyoruz...

Ne yapılmalı, Neler Yapılabilir;

Halı yıkama makinası üretmeye çalışan firmalar gerekirse konuyu sil baştan ele alarak makinalarımızı bu doğrultuda nasıl geliştirebiliriz, gelberi aparatını makinamızda etkili şekilde çalıştırmak için nasıl bir tasarım ve mühendislik süreci izlememiz gerekir vb. gibi Ar&Ge odaklı bir anlayışa hızla geçmelidirler.

Dünya genelinde çok daha karmaşık süreçler için makinalar üretilebilirken, yine dünya genelinde öncülük yaptığımız halı yıkama sektörünün makinalarında istenilen kaliteyi yakalayamamak için ; işe yarasın yaramasın yapılan tüm makinaların satılabiliyor olmasından başka hiç bir engel yok. Sadece birazcık Ar&Ge, biraz mühendislik, mevcutların taklidini bırakıp farklı ve işlevsel anlayışına yönelmek ve son olarak az da olsa risk almak.

Son olarak halı sıkma makinalarındanda biraz bahsederek bu makaleyi sonlandıralım. Halı Sıkma Makinelerinde yapılan en büyük hatalar dan bir tanesi, tüketicinin de ucuzu arayışının dolaylı neticesi ile; makinaların yeterli devire sahip olmaması, üretim esnasında gerekli balans ayarlamasının yapılmaması, krom tambur kullanılmaması olarak özetlemek mümkündür. Yeterli devire sahip olunmaması sorununun başlıca nedeni, kullanılan motorun küçük takılmasıdır. 1 boy yüksek Kw li motor çok cüzzi bir farkla makinaya takılabilecek iken, sadece maliyet uğruna küçük motor takılması orta hatta kısa vade de ergonomik bir tercih değidir. Yeterli ölçekte motora sahip bir halı sıkma makinasının hem kullanım ömrü uzun olacak, hemde kaliteli sonuca katkısı çok yüksek olacaktır.

İşe yeni başlayacak olanlar da bu hususlara dikkat etmeli bizden görüş ve bilgi almadan makina kararı vermemelidirler.