Halı Parfümü endüstriyel halı yıkama uygulamasından sonra , müşteri beğenisini üst düzeye çıkarma amacı ile halı üzerine sıkılan hoş koku çeşitleridir.

Halı Parfümü Nasıl Üretilir?

Müşteri algılarına hitap eden kokular çeşitli bitkilerin çiçekleri, kökleri, sapları, yaprakları, kabukları kullanılarak extrante edilebildiği gibi, sadece kimyasal olarak ta üretilebilmektedirler.

Kokular ilk aşamada esans olarak üretilirler daha sonra alkol ve bir kaç emülgatör ile birleştirilerek parfüm haline dönüştürülürler. Kokular tek başına bilinen bir koku ,örneğin yasemin kokusu şeklinde algılanabilirken, bir çok kokuda birden fazla koku şeklinde algılanabilmektedir. Bu durum şöyle bir örnekle açıklanabilir. Örneğin şirketimizin üretmiş olduğu Era 111 My Todays Halı Parfümü Zencefil, Gül, Kardamom ve Tarhun Üst Notlarda Ananas İle Enteresan Bir Kombinasyon Yaratırken, Orta Ve Dip Notlarda İse Tarçın, Vetiver, Sedir Ağacı, Sandal Ağacı, Meşe Yosunu, Musk Ve Tonka Fasülyesi Hoş Bir Derinlik Etkisi Yaratmaktadır.

Halı Parfümü Tercihi

Peki halı yıkama sektöründe hangi tür kokular tercih edilmeli, nasıl kullanılmalı ve halı parfümü seçerken nelere dikkat edilmelidir ?

Bu hususta en başta şu durumu net olarak söyleyebiliriz. Halı Yıkama Sektöründe müşterinin satın aldığı hizmet halısının temizlenmenmesidir.

Doğal olarak müşteri halısının temizlenmesini yıkanmasını satın almakta ve bu hususta ciddi bir beklenti içerisinde olmaktadır. Bu nedenle Halı parfümü yapılan temizliği yansıtmak zorundadır. Sonuç olarak temizlik hissiyatı oluşturan kokuların kullanılması gerekmektedir. Era 111 Halı Parfümleri işte bu anlayışla üretilmişler Türkiye, Avrupa ve Orta Asya da da sektörün en fazla tercih edilen ürünleri haline gelmişlerdir.

Halı Parfümlerinde Ürün Seçiminde Dikkat edilecek Başka hususlar var mıdır, Kalıcı Halı Parfümü Nasıl sağlanır ?

Ülkemiz Türkiye Malesef esans konusunda tamamen dışa bağımlıdır.

Yurt dışından ithal edilen esanslar Şirketimiz Sabuncuoğlu Kimya gibi ciddi alım potansiyeline sahip firmalar tarafından ya direkt ithal edilmekte, alım kotaları nedeni ile uygun fiyatlara esans temini yapabilmektedir.

Yine Halı parfümü üretiminin ikinci sıradaki önemli hammaddesi Etanol yani Etil Alkoldür. Bu ürünü de kaliteli ve uygun fiyata alabilmek için Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet göstermek, uygun kapasite raporuna sahip olmak, ve bunlar neticesinde TAPDK ( Alkol Piyasası Denetleme Kurumu ) denetimli firma olmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayamayan firmalar, yada şahıslar Alkol alımlarını yasal olmayan ikincil piyasadan temine gittikleri için maliyetleri artmaktadır. Yine esans konusunda da yukarıda belirttiğimiz durum nedeni ile uygun fiyata esans da temin edemedikleri için esans maliyetleri de artmakta ve bu nedenlerle halı parfümünü uygun fiyata sunabilmeleri teknik olarak imkansız hale gelmektedir. Buradan çıkaracağımız sonuç ve dikkat edilecek husus şudur; Halı Parfümü her yerden alınmaz, yukarıdaki koşulları bir araya getirebilen güvenilir ve ölçekli firmalardan alınmak durumundadır.

Halı parfümünde kalıcılık:

Yukarıdaki metinde kaliteli halı parfümü üretimini etkileyen en önemli koşulları anlattık. Kalıcılık konusunda da birinci önemli konu firmanın yukarı metindeki koşulları sağlayabilecek kriterleri taşıyabilmesi en önemli koşuldur.

İkici önemli madde ise yıkanmış halıların tamamen iyi kurutulmasıdır. İyi kurutulmamış bir halının içerisindeki nem parfüm kokusunu bastırarak absorbe eder ve halının güzel kokmamasına neden olur. Siz ne kadar halı parfümü sıkarsanız sıkın nemli bir halı dan etkili bir koku elde etmek mümkün değildir.

Parfüm kullanımı ve kalıcılık konusunda Üçüncü önemli durum ise alışılmışlık algısı ile yukarı da anlatılan kriterleri taşıyamayan, teknik açıdan kaliteli parfüm üretmesi imkansız olan firmalar arasında dolaşarak hem zaman, hem müşteri kaybetmektir.

Peki Nedir bu alışılmışlık algısı bunu açıklayalım. Kısaca şudur: Sürekli aynı kokuyu kullandığınız için , sizin yada halı parfümünü kullanan personelinizin bu kokuya burnu ve algıları alışır. Aynı bidon bitmeden dahi parfümden bir kaç gün önce aldığınız dik vuruşları koklayamaz hissedemez hale gelirsiniz. Bu bilimsel ve Tıbbi bir gerçek sonucu Kokunun performansının azaldığını düşünmeye başlayabilirsiniz. Sizin aynı kokuyu ilk kokladığınız hali gibi algılayabilmeniz için en az iki ay o kokuyu hiç bir ortamda koklamamanız gereklidir. İşte tam da bu noktada güvenilir ve yukarıdaki ilk paragrafta anlatılan kriterleri taşıyan Era 111 gibi bir marka Sabuncuoğlu Kimya A.Ş ile çalışmanın önemi bir kez daha ortaya çıkmış olur.

Dördüncü ve son husus ise satın aldığınız Halı Parfümünü mümkünse 1 ay dinlendirdikten sonra kullanmaktır. Üretilir üretilmez size göndermek zorunda olduğumuz halı parfümleri , dinlenince birleşimindeki özdeşleşme oturacak ve parfüm daha güzel hale gelecektir. Hatta size çok küçük bir sır daha vererek bu makaleye burada son verelim. Bu bekletme işlemini eğer mümkünse cam yada alüminyum bir ambalajda yapabilirseniz koku daha da mükemmel hale gelecektir. SABUNCUOĞLU KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş