Halı yıkamak zor ve zahmetli bir iştir.

Toplam kalite yönetimi esastır.

Verimli bir sonuç için, bütün proseslerin tam ve eksiksiz olması gereklidir.

İyi sonuç için, genel kabul görmüş başlıca uygulamalar şunlardır:

Fırçalama işlemi halının kir ve özellikle leke durumuna göre eksiksiz yapılmalı, otomatik veya el ile kullanılan makinaların fırçaları oldukça sert olmalı, otomatik makinaların fırçaları halı üzerine iyi basmalıdır.

Fırçalama işlemi iyi yapılmadığı sürece, lekelerle etkili mücadele etmek zordur.

Tüm lekeler yok edilmek istendiğinde; farklı lekelerin kendilerine özgü karakteristik özelliklerine göre, onlarca çeşit farklı solvent veya ürün kullanmak gereklidir.

Örneğin salça, sos ve tereyağı lekeleri tiner ve perkloretilen ile çıkarken, çıkmasın diye üretilen mürekkep lekesi beyaz ispirto ve halı şampuanı yardımı ile çıkarılabilmektedir. Bu örnek çoğaltılabilir. Bu kadar farklı solvent kullanmak, Endüstriyel halı yıkamada rantabl bir uygulama olmadığı gibi, mevcut uygulamalarda da rastlanılmayan bir durumdur.

Yukarıda anlatılan özellikte iyi bir fırça ve fırçalama ile Era 111 ikilisi lekelerin % 98 lik kısmını halledebilmektedir.Era 111 içeriğinde yoğun oranda leke sökücü yüzey aktifler bulunmaktadır.

Halı yıkama sektöründe lekelere garanti verilmemesi uygulaması da bu nedenle gelişmiştir.

Bu solventlerden kullanan, yüzlerce şubesi ve franchising zinciri olan, her türlü teknolojiye sahip dev kuru temizleme şirketleri bile lekelere garanti vermemekte, elbiselerin teslim alındığı makbuzlarda bu durumu çıkmayan lekelere garanti verilmez ibareleri ile müşterilerine vurgulamaktadır.

Anlatılan, bu durumlar halı yıkamacılıkta sert örülmüş fırça veya fırçalar ile, iyi bir fırçalama yapılmadıkça geçerli bir mazeret de değildir.

Tekrardan önemle vurgulamak isteriz ki; Halı yıkamada kullanılan otomatik makinalarında halı üzerine iyi basması ve örgülerinin sert olması gereklidir. Mümkünse ve lekeli bölge tespit edilebiliyorsa, makina leke üzerine sabit konumlandırılarak, el makinası ise; makina lekeli bölgede bekletilerek, lokal fırçalama yapılmalıdır.

Lekeler konusuna değindikten sonra şimdi de kirler konusuna değinelim:

Kir konusunda gelberi yapmak, bilinen en klasik ve geçerli bir halı yıkama tekniğidir.

Gelberi yapmak; fırçalama ve Era 111 yardımı ile gevşeyerek, hav arasından yukarı hareket eden kirlerin, ötelenmesi ve halı üzerinden atılmasını sağlamaktadır.

Era 111 Halı Şampuanı; halı kirleri konusunda, ultra etkli bir formülasyona sahiptir.

Kirleri; hav arasında gevşeterek gelberiye yardımcı olmakta, zor ve zahmetli bir uygulama olan gelberi uygulamasını kolaylaştırmaktadır.

Gelberi uygulaması otomatik makinalarda bir aparat ile yapılmakta, klasik yerde yıkamalarda ise; insan emeği ile yapılmaktadır. Otomatik makinalarda genel itibarı ile tek yönlü gelberi bulunmaktadır. Bazı makina üreticileri de bunun yerine blower gibi yüksek vakum teknolojilerini tercih edebilmektedir.

Gelberi uygulaması, kirlerle mücadelenin en önemli kriterlerindendir.

İyi bir gelberi uygulaması; halı havlarının yok edilmesinde de oldukça etkilidir.

Halının mutlak suretle yüksek devirde sıkılması, yıkama sonrası kontrol; gelberi yapılmamışsa, havların alınması da halı yıkamacılıkta, toplam kalite yönetiminin en önemli parçalarındandır.

Farklılık gösteren uygulamalar da olmakla birlikte iyi sonuç için, en temel , genel kabul görmüş, teknikler ve uygulamalar bunlardır.

Sonuç itibarı ve özetle ; Etkili bir halı yıkama için otomatik makinalarda veya el makinalarında sert örülmüş fırçalar kullanmak, gerekirse defalarca iyi fırçalama yapmak, lekeler üzerinde lokal fırçalama yapabilmek, iyi gelberi uygulaması ve Era 111 Halı Şampuanı olmazsa olmaz teknikler ve üründür.

Bu makale Era 111 Halı Şampuanını geliştiren kimyagerler, yıllarını halı yıkama sektörüne vermiş ustalar tarafından hazırlanarak sadece bu sitede yayınlanmıştır. Başka yerlerde kaynak göstermeden yayınlanmasına izin verilmemektedir.